Grupa mięśni przedramienia

przedramiona

Do grupy mięśni przedramienia należy aż 19 mięśni. Możemy je podzielić na trzy grupy – w dwóch z nich wyodrębniamy też warstwy. Ich przebieg i czynności są bardzo skomplikowane, dlatego w tym opracowaniu zostaną potraktowane nieco „po macoszemu”, gdyż udręczanie przeciętnego odbiory anatomicznymi szczegółami nie dodałoby wiedzy, a zwyczajnie namieszało w głowie.

Grupa przednia (ustawienie jak na zdjęciu)

nie wszystkie zaznaczone mięśnie należą do tej grupy!

  • warstwa powierzchniowa (4 mięśnie)
  • warstwa środkowa (1 mięsień)
  • warstwa głęboka (2 mięśnie)
  • warstwa najgłębsza (1 mięsień)

Wszystkie mięśnie tej grupy, poza mięśniem warstwy najgłębszej i jednym powierzchniowej, wpływają na dłoń, gdyż tam mają swoje przyczepy końcowe.

Warstwa powierzchniowa przy napięciu przede wszystkim zgina przedramię w stawie łokciowym oraz kieruje przedramię i dłoń w stronę ciała.

Warstwa środkowa, czyli mięsień zginacz powierzchniowy palców, jak sama nazwa wskazuje, zgina palce (poza kciukiem), ale także i rękę w stawie nadgarstkowym. Poza tym jest słabym zginaczem w stawie łokciowym.

Warstwa głęboka - mięśnie te zginają wszystkie palce oraz kciuk, a także wpływają na przemieszczenie palców w stronę małego paliczka.

Mięsień warstwy najgłębszejnawrotny czworoboczny - razem z mięśniem grupy powierzchniowej – nawrotnym obłym – skręca przedramię do wewnątrz (nawraca przedramię).

Ćwiczenie całej tej grupy jest dość poste i polega zwyczajnie na uginaniu dłoniowym ręki, z trzymanym w niej obciążeniem, w stawie nadgarstkowym.

Grupa tylna

  • warstwa powierzchniowa (3 mięśnie)
  • warstwa środkowa (4 mięśnie)
  • warstwa głęboka (1 mięsień)

Warstwa powierzchniowa składa się z mięśni: prostownika palców, prostownika palca małego i prostownika łokciowego nadgarstka. Przy napięciu powoduje wyprost palców, ugięcie grzbietowe ręki (dłoni) w stawie nadgarstkowym oraz odwiedzenie palców. Nie wpływają na kciuk.

Warstwa środkowa składa się z mięśni, które swoją nazwą mówią bardzo wiele o swoich czynnościach. Mięśnie te to: prostownik długi kciuka, odwodziciel długi kciuka, prostownik krótki kciuka oraz prostownik wskaziciela. 

Mięsień odwracacz, który leży najgłębiej,  jak sama nazwa wskazuje, odwraca przedramię i rękę. Oznacza to, że przyczynia się do odwrócenia tych części ciała tak, jak widać to na powyższym zdjęciu.

Tę grupę wypracowuje się uginając rękę (dłoń) grzbietowo w stawie nadgarstkowym z obciążeniem.

Grupa boczna

  • grupa boczna (3 mięśnie)

Mięsień ramienno-promieniowy położony jest najbardziej zewnętrznie (widoczny na powyższym zdjęciu). Jest bardzo silnym zginaczem w stawie łokciowym, prawie tak silnym, jak poszczególne głowy bicepsa. Swoją moc prezentuje w uchwycie młotkowym i to właśnie wtedy najlepiej się go rozbudowuje.

Mięsień prostownik promieniowy długi nadgarstka oraz prostownik promieniowy krótki nadgarstka  - poza podobnymi czynnościami do poprzedniego mięśnia, zginają rękę (dłoń) w kierunku grzbietowym i odwodzą ją.

artykuł napisał Damian Faluszewski