Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna. Pozwala nie tylko osiągnąć atrakcyjny wygląd, ale także cieszyć się dobrym stanem zdrowia i świetnym samopoczuciem. Wiele osób angażuje się wobec tego w rozmaite jej formy, na przykład bieganie, czy też fitness. Czasem jednak można dostrzec u siebie niepokojące objawy, pojawiające się po treningu. O jakich jednak konkretnie mowa i czy stanowią one powód do zmartwień?
Skurcze mięśni
Jest to dosyć przykra dolegliwość, sprawia bowiem wiele bólu. Jej przyczyny są różne, o czym można dokładnie przeczytać na stronie internetowej https://zdrowiewformie.pl/skurcze-miesni-przyczyny-zwalczanie-dolegliwosci/. Jeśli jednak pojawiają się bezpośrednio po treningu, jest to znak, iż być może ćwiczy się zbyt intensywnie. Stanowią bowiem głównie przypadłość osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem. Początkujący często zapominają o tym, iż do wysiłku należy się odpowiednio przygotować. Najważniejsze jest to, aby każdy trening zaczynać rozgrzewką, która zaangażuje wszystkie partie mięśniowe. Zmniejszy to przy okazji możliwość doznania urazów oraz kontuzji. Jeśli jednak mimo to poczuje się zbliżające napięcie w konkretnym miejscu, należy szybko zacząć je masować i rozciągać. Dzięki temu mięsień nie zaciśnie się mocniej, co mogłoby spowodować silniejszy ból.
Skurcze mięśni i zakwasy – poznaj różnice
Nie należy oczywiście mylić skurczy mięśni z zakwasami. Pojawiają się one zwykle około doby po treningu i sprawiają ból lub dyskomfort przez 2-3 dni. Wynikają najczęściej z pomijania rozgrzewki, braku rozciągania po wysiłku oraz ze zbyt intensywnych treningów. Osobom początkującym bardzo ciężko ich uniknąć, ponieważ zwiększanie się wydolności organizmu to proces stopniowy, wymagający nieco czasu. Od skurczy różni je głównie to, że sprawiają mniejszy lub większy dyskomfort cały czas, nie wywołują natomiast dużego, niespodziewanego bólu w jednej chwili. Z pewnością różnice między nimi stanowią ciekawe zagadnienie, a o zakwasach więcej przeczytacie tutaj.

Zmęczenie po treningu
Jeżeli po uprawianiu jakiegoś sportu następuje fala zmęczenia, stanowi to zwykle znak, że osoba trenująca bardzo mocno przyłożyła się do ćwiczeń. Chodzi bowiem o to, aby się zmęczyć, co pozwoli stopniowo zwiększać swoją wytrzymałość. Jeżeli jednak ten stan występuje razem ze skurczami mięśni, a często nawet kołataniem serca, mogą to być objawy niedoboru magnezu. W trakcie ćwiczeń jest on bowiem usuwany z organizmu przez pocenie się. Warto w takiej sytuacji przyjmować suplementy, jakie uzupełnią brakujące ilości wspomnianego pierwiastka. Można także wzbogacić swoją dietę w duże ilości awokado, orzechów włoskich, bananów, czy też soczewicy. Nie powinno się przy tym zapominać o prawidłowym nawodnieniu. Jeśli planuje się naprawdę długi i intensywny trening, warto zamiast wody pić napój izotoniczny. Zawiera on bowiem nie tylko węglowodany, będące źródłem energii, ale także minerały i elektrolity. Warto również coś zjeść po dużym wysiłku, ponieważ spaliło się sporo kalorii i trzeba uzupełnić braki.