Mobilność bioder – dlaczego warto nad nią pracować?

Siedząca praca i brak ruchu są w dzisiejszych czasach bardzo popularnym zjawiskiem. To duży powód wielu frustrujących problemów fizycznych. Przykurcze mięśni i ścięgien są coraz częstszą przyczyną kontuzji. Ograniczona ruchliwość bioder często wpływa na bóle w dolnej partii pleców, czy problemy z kolanami. Twoje biodra są końmi roboczymi twojego ciała, więc nic dziwnego, że ucisk oznacza kłopoty. Dlaczego więc biodra są tak ważne? Czy większość ludzi, których widzimy, nie martwi się bardziej swoimi plecami?

Czym jest mobilność bioder?

Według statystyk NHS, wielu dorosłych w Wielkiej Brytanii spędza 7 godzin dziennie siedząc, co może wzrosnąć do 10 godzin lub więcej wraz z wiekiem. To ogromna ilość czasu. Mobilność oraz stabilność bioder to jedna z najważniejszych czynników, dzięki którym możemy cieszyć się prawidłową sprawnością fizyczną. Siedzenie powoduje osłabienie pośladków i zginanie zginaczy bioder, co z czasem powoduje wzrost ucisku i brak mobilności. Nasz kręgosłup lędźwiowy nie jest przeznaczony do wielokrotnego zginania i podnoszenia przedmiotów. Jego prawdziwym celem jest zapewnienie wsparcia i stabilności. Mobilność jest długoterminowym zobowiązaniem, ponieważ po przywróceniu należy ją utrzymać, w przeciwnym razie proces rozpocznie się od nowa!

Jak poprawić mobilność bioder?

Wspominając o mobilności bioder ważne jest, aby wzmocnić wszystkie mięśnie, które oplatają ten staw. Niestety nie ma na to jednego, uniwersalnego sposobu. Należy pamiętać o ruchu i o tym, aby łączyć różne metody ćwiczeń, w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów. Nasz organizm szybko przyzwyczaja się do bodźców i niestety nasze mięśnie zaczynają się do niego dopasowywać.

Ćwiczenia na mobilność bioder

Oto kilka ćwiczeń żeby wzmocnić mobilność w stawie biodrowym. Są świetne dla osób w każdym wieku. Wystarczy trochę miejsca na podłodze, piłki do masażu i karimaty. Jeśli ćwiczenia te pomagają, ale zaczynasz zauważać pewne obszary ucisku, które nie będą się zmieniać, wtedy może być konieczne leczenie.

Rozciąganie zginaczy miednicy

Stanowią je mięśnie łączące kość udową z miednicą. Są odpowiedzialne za ruchy podobne do przysiadów. Oprzyj jedna nogę o krzesło lub ławkę, drugą nogę wysuń przed siebie tak jakbyś klęczał na kolanie. Prostuj sylwetkę i wypychaj biodro do przodu. Na początku ćwiczenie może być niekomfortowe, natomiast warto powtarzać je regularnie dla zdrowia naszych bioder.

Masaż za pomocą piłeczki do masażu

Układamy się na boku na piłeczce i szukamy spiętych miejsc. Rolujemy i jeżeli odczujemy ból, oznacza to, że rzeczywiście skróciła się ruchomość naszego stawu biodrowego.

Podobne artykuły

Jak poprawnie ćwiczyć kettlebell swing?

Kettlebell, to doskonałe  narzędzie,   które pomoże budować siłę,  mięśnie, pozbywać się tkanki tłuszczowej, oraz ulepszać sprawność ruchową. Za twórcę kettlebell uznaje się lekarza Władysława Krajewskiego, żyjącego w Rosji, który ustalił normy treningu kettlelebell , wprowadzając odważniki kulowe zarówno do treningu swojego, jak i swoich wychowanków. […]

jak się rozciągać

Jak się rozciągać?

Wysportowane ciało, smukła sylwetka i zdrowy styl życia to tylko kilka z aspektów, które motywują do wzięcia się za siebie. Jednak, dobry trening to nie tylko godzina na siłowni spędzona na bieżni czy wyciskanie coraz to większych ciężarów. Każda sesja powinna dzielić się na kilka […]