Mobilność bioder – dlaczego warto nad nią pracować?

Siedząca praca i brak ruchu są w dzisiejszych czasach bardzo popularnym zjawiskiem. To duży powód wielu frustrujących problemów fizycznych. Przykurcze mięśni i ścięgien są coraz częstszą przyczyną kontuzji. Ograniczona ruchliwość bioder często wpływa na bóle w dolnej partii pleców, czy problemy z kolanami. Twoje biodra są końmi roboczymi twojego ciała, więc nic dziwnego, że ucisk oznacza kłopoty. Dlaczego więc biodra są tak ważne? Czy większość ludzi, których widzimy, nie martwi się bardziej swoimi plecami?

Czym jest mobilność bioder?

Według statystyk NHS, wielu dorosłych w Wielkiej Brytanii spędza 7 godzin dziennie siedząc, co może wzrosnąć do 10 godzin lub więcej wraz z wiekiem. To ogromna ilość czasu. Mobilność oraz stabilność bioder to jedna z najważniejszych czynników, dzięki którym możemy cieszyć się prawidłową sprawnością fizyczną. Siedzenie powoduje osłabienie pośladków i zginanie zginaczy bioder, co z czasem powoduje wzrost ucisku i brak mobilności. Nasz kręgosłup lędźwiowy nie jest przeznaczony do wielokrotnego zginania i podnoszenia przedmiotów. Jego prawdziwym celem jest zapewnienie wsparcia i stabilności. Mobilność jest długoterminowym zobowiązaniem, ponieważ po przywróceniu należy ją utrzymać, w przeciwnym razie proces rozpocznie się od nowa!

Jak poprawić mobilność bioder?

Wspominając o mobilności bioder ważne jest, aby wzmocnić wszystkie mięśnie, które oplatają ten staw. Niestety nie ma na to jednego, uniwersalnego sposobu. Należy pamiętać o ruchu i o tym, aby łączyć różne metody ćwiczeń, w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów. Nasz organizm szybko przyzwyczaja się do bodźców i niestety nasze mięśnie zaczynają się do niego dopasowywać.

Ćwiczenia na mobilność bioder

Oto kilka ćwiczeń żeby wzmocnić mobilność w stawie biodrowym. Są świetne dla osób w każdym wieku. Wystarczy trochę miejsca na podłodze, piłki do masażu i karimaty. Jeśli ćwiczenia te pomagają, ale zaczynasz zauważać pewne obszary ucisku, które nie będą się zmieniać, wtedy może być konieczne leczenie.

Rozciąganie zginaczy miednicy

Stanowią je mięśnie łączące kość udową z miednicą. Są odpowiedzialne za ruchy podobne do przysiadów. Oprzyj jedna nogę o krzesło lub ławkę, drugą nogę wysuń przed siebie tak jakbyś klęczał na kolanie. Prostuj sylwetkę i wypychaj biodro do przodu. Na początku ćwiczenie może być niekomfortowe, natomiast warto powtarzać je regularnie dla zdrowia naszych bioder.

Masaż za pomocą piłeczki do masażu

Układamy się na boku na piłeczce i szukamy spiętych miejsc. Rolujemy i jeżeli odczujemy ból, oznacza to, że rzeczywiście skróciła się ruchomość naszego stawu biodrowego.

Podobne artykuły

skurcze po treningu

Zmęczenie i skurcze mięśni po treningu – czy to normalne?

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna. Pozwala nie tylko osiągnąć atrakcyjny wygląd, ale także cieszyć się dobrym stanem zdrowia i świetnym samopoczuciem. Wiele osób angażuje się wobec tego w rozmaite jej formy, na przykład bieganie, czy też fitness. Czasem jednak można dostrzec u siebie niepokojące objawy, […]

nauka jazdy na nartach

Nauka jazdy na nartach: w Polsce czy zagranicą?

Jazda na nartach to świetny sport zimowy, który dostarcza wiele rozrywki oraz pozwala aktywnie wypocząć. Korzyści płynące z tej aktywności można wymieniać w nieskończoność, jednak należałoby zacząć od kwestii nauki jazdy. Gdzie warto rozpocząć swoją przygodę z nartami – w Polsce czy za granicą? Spis […]