Mobilność bioder – dlaczego warto nad nią pracować?

Siedząca praca i brak ruchu są w dzisiejszych czasach bardzo popularnym zjawiskiem. To duży powód wielu frustrujących problemów fizycznych. Przykurcze mięśni i ścięgien są coraz częstszą przyczyną kontuzji. Ograniczona ruchliwość bioder często wpływa na bóle w dolnej partii pleców, czy problemy z kolanami. Twoje biodra są końmi roboczymi twojego ciała, więc nic dziwnego, że ucisk oznacza kłopoty. Dlaczego więc biodra są tak ważne? Czy większość ludzi, których widzimy, nie martwi się bardziej swoimi plecami?

Czym jest mobilność bioder?

Według statystyk NHS, wielu dorosłych w Wielkiej Brytanii spędza 7 godzin dziennie siedząc, co może wzrosnąć do 10 godzin lub więcej wraz z wiekiem. To ogromna ilość czasu. Mobilność oraz stabilność bioder to jedna z najważniejszych czynników, dzięki którym możemy cieszyć się prawidłową sprawnością fizyczną. Siedzenie powoduje osłabienie pośladków i zginanie zginaczy bioder, co z czasem powoduje wzrost ucisku i brak mobilności. Nasz kręgosłup lędźwiowy nie jest przeznaczony do wielokrotnego zginania i podnoszenia przedmiotów. Jego prawdziwym celem jest zapewnienie wsparcia i stabilności. Mobilność jest długoterminowym zobowiązaniem, ponieważ po przywróceniu należy ją utrzymać, w przeciwnym razie proces rozpocznie się od nowa!

Jak poprawić mobilność bioder?

Wspominając o mobilności bioder ważne jest, aby wzmocnić wszystkie mięśnie, które oplatają ten staw. Niestety nie ma na to jednego, uniwersalnego sposobu. Należy pamiętać o ruchu i o tym, aby łączyć różne metody ćwiczeń, w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów. Nasz organizm szybko przyzwyczaja się do bodźców i niestety nasze mięśnie zaczynają się do niego dopasowywać.

Ćwiczenia na mobilność bioder

Oto kilka ćwiczeń żeby wzmocnić mobilność w stawie biodrowym. Są świetne dla osób w każdym wieku. Wystarczy trochę miejsca na podłodze, piłki do masażu i karimaty. Jeśli ćwiczenia te pomagają, ale zaczynasz zauważać pewne obszary ucisku, które nie będą się zmieniać, wtedy może być konieczne leczenie.

Rozciąganie zginaczy miednicy

Stanowią je mięśnie łączące kość udową z miednicą. Są odpowiedzialne za ruchy podobne do przysiadów. Oprzyj jedna nogę o krzesło lub ławkę, drugą nogę wysuń przed siebie tak jakbyś klęczał na kolanie. Prostuj sylwetkę i wypychaj biodro do przodu. Na początku ćwiczenie może być niekomfortowe, natomiast warto powtarzać je regularnie dla zdrowia naszych bioder.

Masaż za pomocą piłeczki do masażu

Układamy się na boku na piłeczce i szukamy spiętych miejsc. Rolujemy i jeżeli odczujemy ból, oznacza to, że rzeczywiście skróciła się ruchomość naszego stawu biodrowego.

Podobne artykuły

Jak powinien wyglądać trening nastawiony na siłę?

Treningi skierowane na siłę to najbardziej wyczerpujące i ciężkie cykle dla naszego organizmu. Przy tego typu ćwiczeniach powinno skupić się na małej liczbie powtórzeń, przy czym na skrajnie dużych obciążeniach. Planując cykl treningów siłowych powinno się odpowiednio przygotować, nie tylko w kwestii bezpieczeństwa, ale także […]

Jak zacząć się podciągać?

Podciąganie na drążku to jedno z lepszych ćwiczeń dla naszego ciała i jest obowiązkowe dla każdego, kto chce mieć silne ciało. Nie zrażaj się, jeśli na początku nie będziesz potrafił zrobić pełnego powtórzenia – podciąganie jest trudne zwłaszcza dla kogoś, kto dotychczas nie praktykował podobnych […]