Naucz się jak prawidłowo robić przysiady

jak prawidłowo robić przysiady

Aktualnie panuje moda na zdrowy tryb odżywiania i nienaganny styl życia. Co raz więcej osób zaczyna ustanawiać sobie nowe postanowienia dotyczące swojej sylwetki. Jednym z najczęstszych celów, szczególnie u żeńskiej części zainteresowanych jest rozbudowa i ujędrnienie pośladków. Jednak nie każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z ćwiczeniami, ma świadomość jakie błędy w nich popełnia. Jak wykonywać przysiady, aby efekt ćwiczeń był jak najlepszy i jednocześnie nie narażał naszego zdrowia?

Dlaczego warto robić prawidłowe przysiady?

Sport to zdrowie – owszem, ale nie zawsze. Mimo, że przysiady są pozornie bardzo prostym ćwiczeniem – można się bardzo zdziwić, jak wiele osób popełnia błędy w tej kwestii. Błędnie wykonywane przysiady często przynoszą uszczerbek na naszym zdrowiu w pakiecie. Warto jest zainteresować się tematem, przed przejściem do działania, aby jak najmniej narażać się na problemy zdrowotne. Jakie są konsekwencje braku dokładnego i odpowiedniego wykonania tego ćwiczenia? Niestety, jest ich naprawdę sporo – rozpoczynając od przeciążeń w stawach biodrowym i kolanowym, przez nadmierne obciążenia na odcinku lędźwiowym kręgosłupa, kończąc na podwyższonym napięciu w rzepkach kolanowych. Wszystkie te dolegliwości prowadzą później do schorzeń kości, przy których ból jest mocno odczuwalny. Dzięki wykonywaniu przysiadów książkowo, można zapobiec pogorszeniu się stanu naszego zdrowia, a nawet dodatkowo go poprawić!

Buty do przysiadów – jakie wybrać?

Pamiętajcie – nie tylko technika, ale także sprzęt ma znaczenie. Żeby jeszcze lepiej i dokładniej wykonywać siady, warto zaopatrzyć się w dobre buty do tego rodzaju ćwiczeń. Tutaj z pewnością sprawdzi się obuwie z wyższym podbiciem i przede wszystkim twardą podeszwą – stopy w przysiadzie nie mogą być odrywane od ziemi, a co za tym idzie – muszą być także dobrze ustabilizowane. Do przysiadów można wybrać modele butów tzw. ciężarowych – równie dobrze się sprawdzą.

prawidłowy przysiad

Prawidłowy przysiad – jak robić przysiady?

Przede wszystkim, największą uwagę trzeba zwrócić na naszą postawę przy ćwiczeniu. Przygotowując się do przysiadu, stań w lekkim rozkroku tak, aby odległość między Twoimi stopami była mniej więcej na szerokość Twoich bioder. Plecy powinny być proste, tak aby głowa była przedłużeniem kręgosłupa. Wzrok najlepiej skieruj przed siebie – łatwiej będzie Ci się skoncentrować na ćwiczeniu i zachować równowagę. Teraz napnij brzuch i zabawa się zaczyna. Powoli zacznij uginać kolana, jednocześnie kontrolując wypychanie bioder do tyłu. Staraj się nie wychylać za mocno do przodu i pilnować, aby kolana nie wychodziły poza linię stóp. Dodatkowo, przy przysiadzie kolana zawsze kieruj lekko na zewnątrz. Ważne jest też, aby pamiętać o tym, że stopy mają przylegać do podłoża, a kąt między podudziem, a udem nie powinien wynosić więcej niż 90 stopni.

Przysiady wykonuj powoli, w tempie, jakie Ci odpowiada. Kontroluj wdechy i wydechy oraz napięcie mięśni brzucha – wtedy ćwiczenia będą jeszcze bardziej efektywne.

Teraz, gdy już znasz tajniki idealnego przysiadu – możesz zacząć ćwiczyć bez obaw, że wpłynie to negatywnie na Twoje zdrowie. Do boju! Popraw swoją sylwetkę i samopoczucie, jednocześnie zdobywając cenną wiedzę na temat sportowego świata.

Podobne artykuły

Ćwiczenia izometryczne – przydatne informacje

Trening izometryczny to zestaw ćwiczeń, za pomocą których można wzmocnić mięśnie i wspomóc procesy rehabilitacyjne. Jego ogromną zaletą jest fakt, iż bez problemu można wykonywać go wszędzie. Trening ten polegający na wykorzystaniu oporu własnego mogą wykonywać osoby bez względu na wiek. Również w przypadku osób […]

skurcze po treningu

Zmęczenie i skurcze mięśni po treningu – czy to normalne?

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna. Pozwala nie tylko osiągnąć atrakcyjny wygląd, ale także cieszyć się dobrym stanem zdrowia i świetnym samopoczuciem. Wiele osób angażuje się wobec tego w rozmaite jej formy, na przykład bieganie, czy też fitness. Czasem jednak można dostrzec u siebie niepokojące objawy, […]